Płaskostopie poprzeczne jest przyczyną wielu problemów związanych z prawidłowym kształtowaniem się stóp i palców stóp. Radzimy jak prawidłowo skorygować tę wadę i zminimalizować jej skutki.

Płaskostopie poprzeczne to zniekształcenie stóp, które jest wynikiem opadnięcia trzech środkowych palców stopy w stosunku do tych zewnętrznych.

Przyczyny powstawania płaskostopia poprzecznego


Każdy z nas rodzi się z płaskostopiem i do ósmego roku życia nasze stopy powinny same się właściwie ukształtować. Bywa jednak tak, że niektórym osobom z dzieciństwa pozostanie zapadnięty łuk poprzeczny, który już nie wróci do właściwego połażenia, bo płaskostopia poprzecznego nie można wyleczyć. Na swojej drodze ciągle spotykam osoby, cierpiące ale nie zdające sobie sprawy co jest tego przyczyna a o płaskostopiu poprzecznym w ogóle nie słyszały.

Ta wiedza nie jest każdemu potrzebna bo wystarczy że są tacy ludzie jak konsultanci Step Forward którzy wszystko wytłumaczą. Niestety to nieszczęsne płaskostopie jest przyczyną wielu problemów.

Płaskostopie poprzeczne, a problemy ze stopami


Problemy ze stopami będące wynikiem płaskostopia poprzecznego to haluksy, modzele i odciski, nerwiaki i choroba Mortona, a także palce młotowate i szponiaste. Te wszystkie przykłady bardzo obniżają komfort naszego życia, a wielu z nas nie zdaje sobie sprawy że noszenie dobrych wkładek ortopedycznych może definitywnie rozwiązać te problemy.

Modzele to efekt tych opadniętych trzech środkowych palców bo tworzą one od spodu z przodu stopy poduszkę która podrażniana przy każdym kroku najpierw twardnieje a zaniedbana może przeobrazić się w głęboko zakorzenione odciski. Dobra wkładka zlikwiduje tę poduszkę, a modzele raz starte nigdy się nie odrodzą.

Nerwiaki to też efekt zapadniętego łuku poprzecznego, bo powoduje ono zbliżenie się ku sobie kości śródstopia między którymi biegną naczynia krwionośne i nerwy. W efekcie następuje na nie ucisk, a kończy się nerwobólami, które jak to nerwobóle potrafią promieniować, powodować uczucie porażenia prądem elektrycznym. Najczęściej osoby dotknięte tym schorzeniem nie domyślają się co jest tego przyczyną. Zaniedbane przeradza się w chorobę Mortona, czyli zgrubienie na tym nerwie co można wyleczyć dobrymi wkładkami układającymi stopy tak, jakby tego płaskostopia nie było. Na efekt jednak trzeba poczekać znacznie dłużej, niż w przypadku nerwiaków.

Palce młotowate i palce szponiaste wyprostować można własnoręcznie je gimnastykując, a wkładki Step Forward, które są wkładkami aktywnymi, wspomogą ćwicząc stopy przy każdym kroku.