Nie ma co ukrywać - ta część ciała przez większość ludzi jest traktowana po macoszemu. Tymczasem pięty, bo o nich mowa, pełnią ważną funkcję - podtrzymują ciało, ułatwiają poruszanie się oraz dbają o naszą prawidłową postawę. Zaniedbane pięty potrafią być natomiast źródłem wielu problemów, łącznie tych związanych z poruszaniem się. Jak więc się o nie zatroszczyć?

Dlaczego skóra pęka?

Do najczęstszych problemów związanych z tą częścią stopy należą pęknięcia. Bywają bolesne, a dolegliwości bólowe nasilają się w trakcie stania oraz poruszania się. Ich przyczyna może być różna, ale nieestetyczne oraz dokuczliwe pęknięcia tworzą się zazwyczaj w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, nadwagę oraz na niedobory różnych witamin. Osłabiona na skutek tych dolegliwości skóra zaczyna w pierwszej kolejności rogowacieć, a następnie pękać. Podobnie jest w przypadku osób, które nie będą nawilżać stóp lub nie będą odpowiednio dbać o ich higienę. Kolejną przyczyną jest brak odpowiedniego nawodnienia skóry oraz skłonności o podłożu genetycznym.

Sposoby na suche stopy

Znamy już najpopularniejsze powody popękanych pięt. Stając w obliczu takiego problemu nie jesteśmy jednak bezbronni - możemy temu przeciwdziałać. Pielęgnację stóp warto rozpocząć od nawilżenia pięt. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem z mocznikiem bądź lanoliną w składzie. Krem nawilżający regularnie aplikowany na stopy może zapobiec przykrym konsekwencjom przesuszonej skóry. Kolejna rzecz to moczenie stóp. Ta prosta czynność również może okazać się zbawienna dla naszych pięt.

Buty i wkładki na medal

Równie ważne i wskazane jest noszenie odpowiedniego obuwia, najlepiej ze specjalnie przeznaczonymi do tego wkładkami. Wyprofilowane wkładki ortopedyczne, które polecamy naszym klientom, mogą skutecznie zwalczać wszelkiego rodzaju problemy z piętami. Poprawiają krążenie, nadają stopie właściwy kształt, a przy okazji korygują wady postawy. Rozglądając się za obuwiem pamiętajmy natomiast o tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że bolesne pęknięcia na piętach pojawią się w przypadku butów otwartych. Ma to związek z naciskiem, jaki jest wówczas wywierany na tę część stopy.