Haluksy to popularna obecnie deformacja stopy, polegająca na odchyleniu palucha. Stąd schorzenie często określa się mianem “palucha koślawego”. W przypadku tego rodzaju zwyrodnienia, oprócz zastrzeżeń czysto estetycznych, niepokój budzą występujące w obrębie śródstopia bóle oraz towarzyszące pacjentowi przez cały dzień poczucie dyskomfortu. W dalszej części tekstu opowiemy m.in. o zaletach skarpetek do korekcji palucha.

Haluksy - skąd się biorą?

Żeby uniknąć tej ortopedycznej przypadłości należy, jak w przypadku innych schorzeń, stosować profilaktykę. Żeby zaś to zrobić, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co może doprowadzić do rozwijania się zwyrodnienia. Wpływ na jego powstawanie ma przede wszystkim obuwie. Szczególnie szkodliwe w kontekście powstawania haluksów będą szpilki, trzewiki na wysokim słupku oraz obuwie ze zwężanym czubkiem, które wymuszają na układzie paliczkowym w stopie nieanatomiczne położenie. Takich modeli, po które szczególnie chętnie sięgają panie, powinniśmy unikać. W ich miejsce powinny w naszej szafie pojawić się wygodne pary, pozostawiające stopie nieco luzu.

Duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne. Szczególnie w linii żeńskiej, jeśli matka lub babka doświadczyły deformacji palucha, istnieje duże prawdopodobieństwo, że predyspozycja zostanie odziedziczona przez córkę czy wnuczkę.

Skarpetka złagodzi ból i utrzyma stopę w ryzach

Co zrobić w sytuacji, w której już zaobserwujemy odchylenie palucha? Na rynku istnieje wiele produktów, które potrafią nie tylko przynieść ulgę, ale i cofnąć niekorzystne zmiany. Jedną z najprostszych i nieinwazyjnych metod będą popularne wkładki żelowe do butów oraz skarpety do korekcji palucha koślawego.

Konstrukcja specjalnej skarpety z elastycznym bandażem pomaga w redukcji poczucia dyskomfortu i zapobiega postępowaniu zwyrodnienia. Poprzez delikatny ucisk paluch jest odchylany we właściwym kierunku, a cała stopa oraz układ kostny pozostają w ryzach i mają zapewnioną naturalną pozycję. Skarpeta wykonana z miękkiej dzianiny posiada też tę zaletę, że można go stosować praktycznie bez ograniczeń.