Nie ma co ukrywać - ta część ciała przez większość ludzi jest traktowana po macoszemu. Tymczasem pięty, bo o nich mowa, pełnią ważną funkcję - podtrzymują ciało, ułatwiają poruszanie się oraz dbają o naszą prawidłową postawę. Zaniedbane pięty potrafią być natomiast źródłem wielu problemów, łącznie tych związanych z poruszaniem się. Jak więc się o nie zatroszczyć?

Dlaczego skóra pęka?

Do najczęstszych problemów związanych z tą częścią stopy należą pęknięcia. Bywają bolesne, a dolegliwości bólowe nasilają się w trakcie stania oraz poruszania się. Ich przyczyna może być różna, ale nieestetyczne oraz dokuczliwe pęknięcia tworzą się zazwyczaj w przypadku osób cierpiących na cukrzycę, nadwagę oraz na niedobory różnych witamin. Osłabiona na skutek tych dolegliwości skóra zaczyna w pierwszej kolejności rogowacieć, a następnie pękać. Podobnie jest w przypadku osób, które nie będą nawilżać stóp lub nie będą odpowiednio dbać o ich higienę. Kolejną przyczyną jest brak odpowiedniego nawodnienia skóry oraz skłonności o podłożu genetycznym.

Sposoby na suche stopy

Znamy już najpopularniejsze powody popękanych pięt. Stając w obliczu takiego problemu nie jesteśmy jednak bezbronni - możemy temu przeciwdziałać. Pielęgnację stóp warto rozpocząć od nawilżenia pięt. W tym celu warto zaopatrzyć się w krem z mocznikiem bądź lanoliną w składzie. Krem nawilżający regularnie aplikowany na stopy może zapobiec przykrym konsekwencjom przesuszonej skóry. Kolejna rzecz to moczenie stóp. Ta prosta czynność również może okazać się zbawienna dla naszych pięt.

Buty i wkładki na medal

Równie ważne i wskazane jest noszenie odpowiedniego obuwia, najlepiej ze specjalnie przeznaczonymi do tego wkładkami. Wyprofilowane wkładki ortopedyczne, które polecamy naszym klientom, mogą skutecznie zwalczać wszelkiego rodzaju problemy z piętami. Poprawiają krążenie, nadają stopie właściwy kształt, a przy okazji korygują wady postawy. Rozglądając się za obuwiem pamiętajmy natomiast o tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że bolesne pęknięcia na piętach pojawią się w przypadku butów otwartych. Ma to związek z naciskiem, jaki jest wówczas wywierany na tę część stopy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę dla funkcjonowania całego organizmu odgrywa kondycja stóp. Ich zniekształcenia lub wady powstałe wskutek noszenia niewłaściwie dobranego obuwia, mogą powodować m.in. dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych oraz stawów.

Na kontuzje kończyn dolnych szczególnie narażone są osoby aktywnie uprawiające sport, w tym m.in. bieganie, które jest znacznie bardziej angażujące dla naszych stóp, poprzez zwiększony nacisk na podłoże. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich butów sportowych oraz zastosowanie dodatkowych rozwiązań, które pomogą zadbać o zdrowie kończyn dolnych.

Wkładki ortopedyczne dla biegacza – niezbędne wsparcie dla osób aktywnych fizycznie

„Sport to zdrowie” – wielu z nas z pewnością zna to słynne powiedzenie. Jednak często może być on także powodem poważnych kontuzji. W przypadku biegaczy, za ich powstawanie może odpowiadać brak prawidłowej amortyzacji, a tym samym znaczne obciążenia stóp, powodujące m.in. płaskostopie poprzeczne, koślawość stawów czy schorzenia przeciążeniowe.

Z pomocą przychodzą specjalistyczne wkładki ortopedyczne, oferowane przez firmę Step Forward, które z powodzeniem można dopasować do każdego typu obuwia. Wykonane zostały z hipoalergicznych materiałów, odpornych na wchłanianie zapachów, przez co z powodzeniem można używać je przez długi czas.

Ich kształt, wpływa na naturalne ułożenie stopy, co zmniejsza ryzyko powstawania urazów. Pełnią one rolę dodatkowego amortyzatora, przez co szczególnie polecane są biegaczom, których stopy poddawane są na znacznie większym obciążeniom.

Step Forward – wkładki ortopedyczne dla biegaczy i nie tylko

Wkładki ortopedyczne Step Forward przygotowane zostały z myślą o osobach poszukujących uniwersalnych, a zarazem idealnie dopasowanych rozwiązań. Nasi konsultanci pomogą dobrać rozmiar wkładek, który jak najlepiej odpowie potrzebom każdego klienta. Dzięki temu, możliwe będzie zapewnienie sobie wygody na co dzień oraz podczas uprawiania sportu, jednocześnie dbając o zdrowie stóp.

Haluksy to popularna obecnie deformacja stopy, polegająca na odchyleniu palucha. Stąd schorzenie często określa się mianem “palucha koślawego”. W przypadku tego rodzaju zwyrodnienia, oprócz zastrzeżeń czysto estetycznych, niepokój budzą występujące w obrębie śródstopia bóle oraz towarzyszące pacjentowi przez cały dzień poczucie dyskomfortu. W dalszej części tekstu opowiemy m.in. o zaletach skarpetek do korekcji palucha.

Haluksy - skąd się biorą?

Żeby uniknąć tej ortopedycznej przypadłości należy, jak w przypadku innych schorzeń, stosować profilaktykę. Żeby zaś to zrobić, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, co może doprowadzić do rozwijania się zwyrodnienia. Wpływ na jego powstawanie ma przede wszystkim obuwie. Szczególnie szkodliwe w kontekście powstawania haluksów będą szpilki, trzewiki na wysokim słupku oraz obuwie ze zwężanym czubkiem, które wymuszają na układzie paliczkowym w stopie nieanatomiczne położenie. Takich modeli, po które szczególnie chętnie sięgają panie, powinniśmy unikać. W ich miejsce powinny w naszej szafie pojawić się wygodne pary, pozostawiające stopie nieco luzu.

Duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne. Szczególnie w linii żeńskiej, jeśli matka lub babka doświadczyły deformacji palucha, istnieje duże prawdopodobieństwo, że predyspozycja zostanie odziedziczona przez córkę czy wnuczkę.

Skarpetka złagodzi ból i utrzyma stopę w ryzach

Co zrobić w sytuacji, w której już zaobserwujemy odchylenie palucha? Na rynku istnieje wiele produktów, które potrafią nie tylko przynieść ulgę, ale i cofnąć niekorzystne zmiany. Jedną z najprostszych i nieinwazyjnych metod będą popularne wkładki żelowe do butów oraz skarpety do korekcji palucha koślawego.

Konstrukcja specjalnej skarpety z elastycznym bandażem pomaga w redukcji poczucia dyskomfortu i zapobiega postępowaniu zwyrodnienia. Poprzez delikatny ucisk paluch jest odchylany we właściwym kierunku, a cała stopa oraz układ kostny pozostają w ryzach i mają zapewnioną naturalną pozycję. Skarpeta wykonana z miękkiej dzianiny posiada też tę zaletę, że można go stosować praktycznie bez ograniczeń.

 

 

Komu dedykowane są ortopedyczne wkładki do butów Step Forward? Przede wszystkim osobom cierpiącym z powodu bólu stóp, kostek, kolan, bioder i kręgosłupa. Niestety wymienione problemy dotykają nie tylko osoby starsze. Nasze obserwacje pokazują, że coraz częściej zgłaszają się do nas też osoby bardzo młode i w średnim wieku. Czasy, w jakich żyjemy to, że chodzimy w kiepskich butach a nie boso po piachu i trawie, powodują problemy związane ze stopami a dalej właśnie z kostkami, kolanami, biodrami i kręgosłupem, bo wszystko zaczyna się od stóp. Nasze wkładki z pewnością ulżą osobom cierpiącym, jednak należy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie niedoskonałości stóp i nie w każdym wieku da się wyleczyć, ale niewątpliwie znajdzie się wielka rzesza osób, które dałyby wiele żeby przestać cierpieć.                                                                                        

                                                                 
stopa lewa     

Nie rzadko na konsultacje przychodzą osoby świadome zagrożeń, którym aktualnie nic nie dolega i decydują się na zakup wkładek by zapobiec stopa prawaewentualnym problemom w przyszłości.

Jest wiele osób aktywnych zawodowo, którym korektory stóp Step Forward mogłyby podnieść komfort przy wykonywaniu swoich zadań na przykład: pielęgniarki i lekarze (szczególnie ci pracujący na stojąco), barmani i kelnerzy, fryzjerzy, pracownicy sklepów i marketów oraz ci, którzy większość dnia spędzają w pozycji stojącej. Do tej grupy koniecznie zaliczyć trzeba sportowców, wiecznie narażanych na kontuzje związane z nogami i kręgosłupem. Wielu przedstawicieli wymienionych tu specjalności jest już szczęśliwymi użytkownikami naszych wkładek.

 

 

To wkładki ortopedyczne z najwyższej półki ze względu na swoją skuteczność.                      Sama  ich nadana przez producenta nazwa „foot correctors”- korektory stóp, mówi, że jest to produkt, którego zadaniem jest korygowanie, doprowadzanie do doskonałości, niejednokrotnie bardzo już zniekształcone stópy, a fakt iż od 1974 produkowane są w niezmienionym kształcie świadczy że w pełni spełniają oczekiwania swoich twórców i użytkowników. Wolą producenta (Step Forward Company, Seattle USA) cena wkładek Step Forward została ustalona, we wszystkich krajach gdzie są sprzedawane, mniej więcej na tym samym poziomie. Przykładowo w USA kosztują $350, w zachodnie Europie ok.€300, w Polsce cena pary wkładek to 1200zł. co wydaje się dość wygórowaną ceną, bo niestety producent ustalając ją na tej wysokości nie wziął pod uwagę zasobności naszych portfeli. Jednak, kiedy przejrzymy się tej cenie bliżej to okaże się że to tylko 3,29zł. dziennie przez pierwszy rok a następne lata użytkowania są już zupełnie bezpłatne. Również w porównaniu z wkładkami robionymi na miarę, które kosztują między 250 a 400zł. zakup wkładek Step Forward wydaje się bardziej uzasadniony gdyż te na miarę trzeba raz w roku wymieniać a korektory stóp Step Forward będą służyć przez 30 lat.  

 

 

Są absolutnie wyjątkowe:

  1. po pierwsze, dlatego że są sprężyste, gimnastykują stopy osoby noszącej przy każdym kroku ( jedyne aktywne wkładki na polskim rynku),
  2. po drugie, że ich kształt to lustrzane odbicie zdrowej stopy, to znaczy że w odróżnieniu od wkładek robionych na miarę które korygują tylko w pewnym stopniu i powinno się je raz na rok ponownie zrobić, mają kształt docelowy,
  3. po trzecie, że koncepcja ich twórcy jest odwrotna do tej stosowanej na całym świecie czyli robienia wkładek na miarę do chorych stóp, a więc nie wkładka do stopy a stopa do wkładki. Pod wpływem ciężaru ciała osoby noszącej i dzięki ich kształtowi stopy od razu zmuszane są do układania się w ten idealny zdrowy sposób. Dlatego też tych wkładek nie zakładasz pierwszego dnia na cały dzień, lecz stopniowo przyzwyczajasz stopy by po 4 do 14 dniach zacząć je nosić bez przerwy. Komfort jaki ci w trakcie chodzenia dadzą spowoduje że nie rozstaniesz się z nimi do końca życia ale nie obawiaj się, ich trwałość to ok. 30 lat więc bardzo możliwe że nie będzie konieczne kupienie nowych,
  4. po czwarte, że ich skuteczność określana jest na 100% a pomagają pozbyć się problemów z haluksami, ostrogami piętowymi, zapaleniem powięzi podeszwowej i ścięgna Achillesa , z płaskostopiem poprzecznym i podłużnym, modzelami i odciskami, supinacją i pronacją, nerwiakami i chorobą Mortona, bólami kostek, kolan i bioder oraz z problemami związanymi z kręgosłupem i prawidłową postawą ciała. Szczegółowy opis ich działania w poszczególnych schorzeniach znajdziesz w dalszej części tej strony.
  5. po piąte że to jedyne aktywne i jedyne posiadające 10 letnią gwarancją producenta wkładki na polskim rynku,